Fundacja Zielone Światło

O fundacji

Szanowni Państwo…

        Nasza Fundacja Rozwoju Architektury i Budownictwa nieprzypadkowo posiada nazwę: ZIELONE ŚWIATŁO, co zawsze kojarzy się z odblokowaniem ruchu pieszego lub kołowego. W naszym przypadku, to kluczowe hasło dotyczy przyjaznego rozwoju i ułatwień w realizacji zamierzeń, często marzeń, każdego człowieka decydującego się na podjęcie jakiejś inwestycji, a przede wszystkim przez tych, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy technicznej lub czasu na rozwiązywanie problemów związanych z przygotowaniem inwestycji.

        Nasza inicjatywa wynika z doświadczeń zawodowych i uważnej obserwacji problemów inwestycyjnych ogromnej części społeczeństwa, pojawiających się niemal na każdym etapie procesu właściwego przygotowania inwestycji.

        Aby łatwiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość i lepiej merytorycznie oceniać istotę tej problematyki, warto przypomnieć, że:

        ARCHITEKTURA JEST SZTUKĄ KSZTAŁTOWANIA PRZESTRZENI,

        świadomego kształtowania otoczenia człowieka w celu zorganizowania miejsca jego bytowania. Dotyczy to nie tylko zapewnienia schronienia czy potrzeb egzystencjalnych, ale także spełniania pragnień wyższego rzędu, tworzących wartość kulturową.

        Zrozumienie głębi tej sentencji pozwala odnaleźć właściwe miejsce dla architektury w świecie rozpędzonym i jakże często chaotycznym…
        oraz jej powiązań ze wszystkimi specjalnościami technicznymi występującymi w procesie przygotowania inwestycji.
        Należy wskazać, że niezależnie od skomplikowania powyższych powiązań, niezwykle trudnym doświadczeniem dla inwestora jest postępowanie administracyjne o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy w sytuacji gdy nie posiada on odpowiedniej wiedzy technicznej z dziedziny Ustawy Prawo budowlane, a architekt nie jest stroną w takim postępowaniu.

        Najważniejszym przesłaniem jest uświadomienie sobie, że ARCHITEKTURA rodzi się już na etapie wyboru miejsca dla budowania przestrzeni określonej warunkami takimi jak ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, przeważające kierunki wiatrów, komunikacja, otwarcia widokowe, wrażenia estetyczne i inne.

        Dalszy etap stanowi dobór właściwych dla zamierzenia inwestycyjnego rozwiązań programowo-funkcjonalnych oraz technologii i stopnia ich zaawansowania, rozwiązań technicznych i materiałowych, czyli połączenie tych wszystkich elementów w sposób zapewniający komfort funkcjonalny, estetyczny i zdrowotny. Dla uzyskania efektu finalnego, z udziałem wymienionych składników komfortu, niezbędna jest nie tylko wiedza techniczna, ale też humanistyczna oraz wrażliwość estetyczna.

        Ukształtowanie dzieła architektonicznego powierzamy ARCHITEKTOWI – fachowcowi merytorycznie przygotowanemu do tworzenia architektury, wykonującemu zawód zaufania publicznego. Ten charakter zawodu wynika z roli architekta jako powiernika potrzeb, marzeń i pragnień, które mają się spełnić w dziele architektonicznym – funkcjonalnym i pięknym.

        Architekt, w ścisłej współpracy z Inwestorem, kształtuje właściwe relacje wielu dyscyplin, takich jak urbanistyka, sztuka, technika i technologia, inżynieria i materiałoznawstwo, filozofia, socjologia i psychologia, a także nauki przyrodnicze czy ekonomia oraz prawo.

        Należy podkreślić, że DZIEŁO tworzone przez architekta z udziałem emocjonalnym inwestora, może zmaterializować się wyłącznie we współpracy z pozostałymi specjalnościami techniczno-budowlanymi: konstrukcyjno-budowlanej
i instalacyjnych.

Władysław Sadurski
architekt IARP, członek SARP